Staten Island’s Richmond County Fair

Looking for something to do for the Labor Day weekend?  If you've got no plans for the shore or anywhere else that involves going over a bridge, you should check out the events at this weekend's Richmond County Fair.   Taking place from Saturday, September 1st through Monday, September 3rd in historic Richmondtown, the festival offers concerts, contests and other events that are fun for the whole family!

Here is the line up for Saturday, Sunday and Monday:

Saturday

 

Pandora Music Stage

Wahoo Skiffle Crazies 1:00 p.m.
Daphne & The Sock Monkeys 2:00 p.m.
Joan Caddell & The Midnight Choir 3.20 p.m.
Black Dog 4:20 p.m.
Scottish Widows 5:20 p.m.
GK5 6:20 p.m.

 

Gold Mine Jeweler's Performance Stage

Partners in Sound 11:00 a.m.
Hot Dog Contest 1:40 p.m.
Dream Studio 2:40 p.m.
One Step Ahead 4:00 p.m.
Pie Eating Contest 5:00 p.m.
Partners in Sound 6:00 p.m.

 

Mandolin Bros. Acoustic Stage

Katie Ballou & Laine Thompson 1:15 p.m.
Ariel Perez 1:45 p.m.
Lauren Buttermark 2:15 p.m.
Julia Gargano & Kacey Velazquez 3:00 p.m.
Mike Giordano 4:00 p.m.
Catch 22 5:00 p.m.

 

AWE's Rock in the Ruins Stage

Paraiso 11:00 a.m.
The Static Morning 12:00 p.m.
The Band Aids 1:00 p.m.
The Other 9 to 5 2:00 p.m.
Sweet Lucy 3:00 p.m.
In the Now 4:00 p.m.
Turpentine (TPT) 4:50 p.m.
Montclair Lights 5:40 p.m.
Diet 6:30 p.m.

 

Scheduled Attractions

Ultimate Air Dogs Noon-2:00 p.m. & 4:00-6:00 p.m
Dialed Action BMX Bike Stunt Show 12:40-2:00 p.m. & 3:00-5:00 p.m.
Scott's Family Magic Show 12:20-3:00 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Clive Allen & Tracy Illusion Show 1:20-2:40 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Phydeaux's Flying Circus & Wahoo Medicine Show 1:20-4:20 p.m.
Puppet Show 11:40, 1:40 and 4:40 p.m.
Fencing 1:00 p.m.
Riverside Opera 2:00 p.m.
Acrobats 4:00 p.m.

 

Throughout the Day Events:

Basket Making, Tavern Music, Puppet Mask-A-Rade, Matt Long's Sand Spectacular Carpentry, Historical Museum, Tysen House Cooking Demo, Kid Crafts, General Store, Metropolitan Herpetological Society, Tin Smithing, Classic Cars & Phydeau's Flying Flea Circus Street Show: 11 a.m.-6 p.m.
 

Sunday

Third County Courthouse

Meet Nickelodeon's SpongeBob SquarePants 11:00 a.m.-2:00 p.m.
Free face painting Noon-6:00 p.m.
Meet Super WHY from TV's "Sprout" 2:30- 4:00 p.m.

Pandora Music Stage

Wahoo Skiffle Crazies 1:00 p.m.
Atomic Krush 2:00 p.m.
FaZe4 Rockers 3:20 p.m.
Exit 12 4:20 p.m.
Friday Night Phoenix 5:20 p.m.
Big Frank & The Healers 6:20 p.m

Gold Mine Jewelers Performance Stage

Partners in Sound 11:00 a.m.
Cirigliano's Hot Dog Eating Contest 1:40 p.m.
Dance Express 2:40 p.m.
Next Step Dance Studio 4:00 p.m.
Holtermann's Pie Eating Contest 6:00 p.m.

Mandolin Bros. Acoustic Stage

Mike Katsoris 2:00 p.m.
Steve Zaderiko 3:00 p.m.
Caroline Cutroneo & Runaway Train 4:00 p.m.
Jeff Durate 5:00 p.m

AWE Rock the Ruins Stage

Pledg3 11:00 a.m.
Best Intent 11:50 a.m.
The Inklings 12:40 p.m.
Tension Rising 1:30 p.m.
The Atlitic 2:20 p.m.
5 An Hour 3:10 p.m.
Breaking Even 4:00 p.m.
Four Nights Gone 4:50 p.m.
Radioactive Material 5: 40 p.m.
Torn Till Midnight 6:30 p.m.

Scheduled Attractions

Ultimate Air Dogs Noon-2:00 p.m. & 4:00-6:00 p.m.
Dialed Action BMX Bike Stunt Show 12:40-2 p.m. & 3-5 p.m.
Scott's Family Magic Show 12:20-3 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Clive Allen & Tracy Illusion Show 1:20-2:40 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Phydeaux's Flying Circus & Wahoo Medicine Show 1:20-4:20 p.m.
Puppet Show 11:40, 1:40 and 4:40 p.m.
Fencing 1:00 p.m.
Richmond County Orchestra 2:00 p.m.
Acrobats 4:00 p.m.
Square Dancing 6:00 p.m.

 

Throughout the Day Events:

Basket Making, Tavern Music, Puppet Mask-A-Rade, Matt Long's Sand Spectacular Carpentry, Historical Museum, Tysen House Cooking Demo, Kid Crafts, General Store, Metropolitan Herpetological Society, Tin Smithing, Classic Cars & Phydeau's Flying Flea Circus Street Show: 11 a.m.-6 p.m.

Monday

Third County Courthouse

Meet Nickelodeon's SpongeBob SquarePants 11:00 a.m.-2:00 p.m.
Free face painting Noon-6:00 p.m.

Pandora Music Stage

Sounds Uncertain 1:00 p.m.
Beatlemania 2:00 p.m.
FaZe4 Rockers 3:20 p.m.
Nashville Attitude 4:20 p.m.
Vito Picone & The Elegants 5:20 p.m.

Gold Mine Jewlers Performance Stage

Partners in Sound 11:00 a.m.
Hot Dog Contest 1:40 p.m.
In the Spotlight 2:40 p.m.
Pie Eating Contest 4:00 p.m.
Partners in Sound 5:00 p.m.

Mandolin Bros. Acoustic Stage

Louise Luger 1:45 p.m.
Acoustic Thunder 2:30 p.m.
Steve Zaderiko 3:15 p.m.
Allergic to B's 4:00 p.m.
Joan Caddell & The Midnight Choir 5:00 p.m

AWE Rock the Ruins Stage

Best Intent 11:00 a.m.
The Other 9 to 5 Noon
Backfire 1:00 p.m.
The Atlitic 2:00 p.m.
Breaking Even 3:00 p.m.
Four Nights Gone 4:00 p.m.
Eyes of Tragedy 4:50 p.m.
Process of Fusion 5:40 p.m.
Isis & Isles 6:30 p.m.

Scheduled Attractions

Ultimate Air Dogs Noon-2:00 p.m. & 4:00-6:00 p.m.
Dialed Action BMX Bike Stunt Show 12:40-2:00 p.m. & 3:00-5:00 p.m.
Scott's Family Magic Show 12:20-3:00 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Clive Allen & Tracy Illusion Show 1:20-2:40 p.m. & 4:20-5:40 p.m.
Phydeaux's Flying Circus & Wahoo Medicine Show 1:20-4:20 p.m.
Puppet Show 11:40, 1:40 and 4:40 p.m.
Fencing 1:00 p.m.
Acrobats 4:00 p.m.

 

Throughout the Day Events:

Tin Smithing, Tysen House Cooking Demo, Puppet Mask-A-Rade, Metropolitan Herpetological Society, Kid Crafts, Historical Museum, General Store, Tavern Music, Matt Long's Sand Spectacular, Carpentry, Basket Making, Classic Cars & Phydeau's Flying Flea Circus Street Show: 11 a.m.-6 p.m.
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *